mercoledì 3 gennaio 2007

Euro mbyll vitin, në pozita më të forta se dollari dhe leku

Julian Llupo (Gazeta Shekulli)
30-12-2006

Euro ka qenë e pandryshuar ndaj dollarit dhe ka arritur të thyejë për të dytën ditë rresht, nivelin rekord kundrejt jenit të premten, dita e fundit e punës në 2006-ën. Monedha e përbashkët, është mbështetur nga pritjet për vazhdimin e rritjes të normës së interesit nga Banka Qendrore Evropiane. Edhe ndaj monedhës vendëse, lek/euro ka vazhduar që të mbiçmohet duke vazhduar të ketë të njëjtën prirje, si edhe vitet e tjera. Sidoqoftë, disa analistë kanë paralajmëruar për rrezikun e një dobësimi të monedhës evropiane në fillim të vitit të ardhshëm, pasi shumica e lajmeve pozitive për euron, e kanë dhënë efektin e tyre pozitiv në treg. Pritja për rritje të mëtejshme të normës bazë të interesit në Eurozonë, është mbështetur nga oferta monetare më e lartë seç pritej gjatë nëntorit (shifra të publikuara të premten) dhe nga komentet e anëtarit të Bordit Drejtues të Bankës Qendrore Evropiane (ECB), Yves Mersch, që tha se normat mbeteshin të ulëta në terma historikë. Në kontrast, një seri të dhënash pozitive nga tregu i banesave, besimi i konsumatorëve dhe manifakturës në SHBA, gjatë dy ditëve të kaluara, nuk ka arritur që të dëmtojë pritjet, se ngadalësimi i ekonomisë mund të detyrojë Rezervën Federale që të fillojë uljen e normave

1 commento:

webmaster ha detto...

http://www.You4Dating.com

Vend Takim Online per te Gjithe.

1.Websiti yne eshte drejt dhe i shpejt per te Gjeture Shoke (Shoqe),Partner apo Fatin tuaj Online
nepermes Internetit,Deshironi te Kaloni kohe te Mire Vizitoni Websitin Tone.

2.You4Dating eshte eshte Websit ne Internet per ta Gjeture Fating dhe eshte 100% Falas.
Ne ju lejojm ju qe te hapeni Konton tuaj Falas dhe te Lejoni dhe Bllokoni Kedo sipas deshires suaj.

3. http://www.You4Dating.com , eshte website i ndertuar nga Shqiptaret e Anglis ku te gjithe ju jeni te Mireseardhure,You4dating.com
eshte website Profesional i Dezajnuar per te gjithe dhe Vizitoret kane Kontroll te Plote te Kontos se tyre: View messages
View messages ,Address Book , My data,My profile,Who seen profile,Change profile,Remove profile, Search,All users,Users online:,Visited profiles,Matchmaker, Options,Options,Change password,Ban list,My Favorites dhe shum te tjera.

4.You4Dating.com eshte Website Internacional per te gjithe pa marr parasysh se cfare Gjinie apo Feje Jeni,te gjith jeni te Mireseardhure.

5.You4dating.com eshte 100% Falas.Keni shkuar deri ketu s'ju pengon asgje dhe s'ju kushton asgje qe ju te Regjistroheni,Vizitoni Websitin qe te Filloni Takimet me Personat qe ju Deshironi,Faleminderit dhe Respekt.

http://www.You4Dating.com
-------------------------
http://www.You4Dating.com
-------------------------
http://www.You4Dating.com .